مجله ژوپیر

چگونه از داغ‌شدن پلی‌استیشن جلوگیری کنیم ؟

چگونه از داغ‌شدن پلی‌استیشن جلوگیری کنیم ؟

داغ شدن پلی‌استیشن مسئله‌ای است که ممکن است باعث خرابی سخت‌افزار شود، همه دستگاه های پلی استیشن می‌توانند به دلایل مشابه بیش از حد گرم شوند.  اگر PS4 و ps5 شما بیش از حد گرم می‌شود، معمولاً به دلیل مشکلاتی مانند فضای باز دریچه، گرفتگی دریچه‌ها یا کار نکردن فن است، اما چند مشکل دیگر نیز وجود دارد که باید بررسی کنید.

در این زمینه لیستی از بهترین فن های خنک کننده پلی استیشن را در گذشته آماده سازی نمودیم که در این زمینه با مدل های مختلفی از فن های خوب آشنا خواهید شد. اما اگر تصمیم دارید از خرید فن امتناء کنید میتوانید باما در روش های دیگری که در ادامه گفته شده است همراه باشید.

 علت داغ‌شدن بیش از حد پلی‌استیشن چیست؟ 

مواردی وجود دارد که می‌تواند باعث داغ‌شدن بیش از حد کنسول بازی شما شود که بسیاری از آنها را می‌توانید در خانه تعمیر کنید. اگر دریچه‌ها مسدود شوند پلی استیشن شما ممکن است بیش از حد گرم شود یا اگر فاصله کافی بین دریچه‌ها و سایر اشیا وجود نداشته باشد یا در صورت وجود گردوغبار زیاد در داخل دستگاه، تمایل به گرم‌شدن بیش از حد خواهد داشت.

سونی استفاده از کنسول بازی خود را فقط در محیط‌هایی که دمای آن بین 41 تا 95 درجه فارنهایت است و محدوده باریک‌تر 50 تا 80 درجه ترجیح داده می‌شود، توصیه می‌کند.  اگر دمای اتاق شما بیشتر از 80 درجه باشد، ممکن است منجر به داغ‌شدن بیش از حد پلی استیشن شما شود.

معمولا بعد از خرید پلی استیشن شاهد داغ شدن آن بعد از مدتی خواهیم بود که بی تردید این موضوع حساسیت شمارا افزایش خواهد داد. اگر تصمیم دارید که روند داغ شدن آنرا کاهش دهید در ادامه میتوانید با روش های خوبی همراه باشید.

 نحوه جلوگیری از داغ شدن بیش از حد کنسول پلی استیشن

چگونه از داغ‌شدن پلی‌استیشن جلوگیری کنیم ؟

اگر در هنگام داغ‌شدن بیش از حد کنسول بازی با مشکلاتی مواجه هستید، این روش عیب‌یابی را دنبال کنید تا پلی‌استیشن را خنک کنید. 

 1. پلی استیشن خود را خاموش کنید. قبل از امتحان هر چیز دیگری، پلی استیشن خود را خاموش کنید و اجازه دهید تا دمای آن خنک شود. سپس دوباره آن را روشن کنید و به فعالیتی که باعث گرم‌شدن بیش از حد آن شده است بازگردید. اگر دستگاه بیش از حد گرم نمی‌شود، می‌توانید با خیال راحت از کنسول خود مانند حالت عادی استفاده کنید. 
 2. از محل مناسب برای جریان هوا اطمینان حاصل کنید. کنسول شما به فضایی نیاز دارد تا هوای گرم را دور کند (و همان هوای گرم را دوباره به سیستم مکش نکند). اگر کنسول در یک منطقه کوچک و بسته قرار گیرد، تمایل به گرم‌شدن بیش از حد دارد. همچنین اگر دریچه‌ها خیلی نزدیک به دیوارهای کابینت، سایر وسایل الکترونیکی و سایر موانع قرار گیرند، ممکن است بیش از حد گرم شود. سعی کنید پلی‌استیشن خود را به منطقه‌ای ببرید که از همه طرف خالی باشد. 
 3. دمای اتاق خود را بررسی کنید. همان‌طور که قبلاً ذکر شد، اگر دمای هوای محیط در اتاق بازی شما بیش از 80 درجه فارنهایت باشد، باید از روشن‌کردن پلی استیشن خودداری کنید. اگر هوا گرم‌تر از آن است و نمی‌توانید کاری برای کاهش دمای هوا انجام دهید، کنسول را به اتاق خنک‌تر منتقل کنید یا از پایه خنک‌کننده استفاده کنید. 
 4. گرد و غبار را از دریچه‌های PS4 پاک کنید. می‌توانید از اتصال شلنگ جاروبرقی برای مکیدن گردوغبار از دریچه‌ها استفاده کنید. پس از حذف تاحدامکان گردوغبار، بررسی کنید که آیا کنسول گیمینگ هنوز بیش از حد گرم می‌شود یا خیر. 
 5. کنسول خود را به‌صورت دستی آپدیت کنید. در برخی موارد، سخت‌افزار قدیمی یا آسیب‌دیده ممکن است مانع از روشن‌شدن فن در زمانی شود که قرار است روشن شود. برای رد این موضوع، باید مطمئن شوید که آخرین نسخه نرم‌افزار سیستم پلی‌استیشن را اجرا می‌کنید. 
 6. هیچ‌وقت کنسول خود را روی فرش نگذارید. سعی کنید چه از دیوار و چه از زمین فاصله داشته باشد. 
 7. نرم‌افزار بازی خود را به‌روز کنید. اگر کنسول شما هنگام اجرای یک بازی خاص بیش از حد گرم می‌شود، ممکن است خود نرم‌افزار بازی مقصر باشد. برای رد این موضوع، باید به‌روزرسانی‌های بازی را بررسی کرده و در صورت وجود آن‌ها را نصب کنید. 
  1. در منوی اصلی کنسول، بازی را انتخاب کنید. 
  2. بررسی برای به‌روزرسانی را انتخاب کنید.
  3. در صورت وجود به‌روزرسانی، Install Update را انتخاب کنید.
  4. منتظر بمانید تا آپدیت نصب شود و بازی را امتحان کنید. 

اگر بازی کاملاً جدید است یا به‌تازگی به‌روزرسانی بزرگی دریافت کرده است، ممکن است نقصی در کد بازی وجود داشته باشد که باعث می‌شود یکی از سیستم‌های پلی‌استیشن با بالاترین توانایی خود اجرا شود و باعث داغ‌شدن بیش از حد سیستم شود. در این صورت، باید منتظر بمانید تا ناشر یک مشکل را ارائه دهد و در صورت وقوع، بازی شما را به‌روزرسانی کند. 

چگونه از داغ‌شدن پلی‌استیشن جلوگیری کنیم

چگونه از داغ‌شدن پلی‌استیشن جلوگیری کنیم ؟

اگر پس از انجام تمام این مراحل، کنسول شما همچنان مشکل گرمای بیش از حد دارد، احتمالاً مشکل سخت‌افزاری دارید که بدون داشتن مهارت و ابزار خاصی نمی‌توانید آن را در خانه برطرف کنید. در این صورت، بهتر است کنسول را به متخصصان واگذار کنید. 

ممکن است خود فن شما نیاز به تعمیر یا تعویض نیاز داشته باشد یا ممکن است مشکل دیگری در سخت‌افزار شما وجود داشته باشد. در برخی موارد، برداشتن هیت‌سینک و جایگزینی خمیر حرارتی نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد. می‌توانید خودتان سعی کنید این چیزها را جایگزین کنید، اگر قطعات اشتباهی را جایگزین کنید ممکن است به قیمت هدررفتن پول شما تمام شود.

سخن پایانی

در پاسخ به سوال اینکه چگونه از داغ‌شدن پلی‌استیشن جلوگیری کنیم ؟ راهکار های بسیاری در سطح وب دیده می شود اما نمیتوان تمامی آنها را روی پلی استیشن پیاده سازی نمود. در این مقاله سعی نمودیم به نکات و راهکارهای خوبی اشاره داشته باشیم که بی تردید میتوانست برای شما مفید باشد. اگر راهکار خوب دیگری سراغ دارید آنرا باما در میان بگذارید. بی شک نظرات شما در تکمیل شدن مقاله چگونه از داغ‌شدن پلی‌استیشن جلوگیری کنیم ؟ مفید خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *